Dragi čitatelji!
U Ovom kratkom članku napravljena je usporedba jednih od najpopularnijih 3D printera današnjice, a to su Creality Ender 3 V2, Flashforge Adventurer 3 i Prusa Mini !
Saznajte s čime se odlikuju svaki od njih, a uz prednosti pregledajte i njihove nedostatke. Ako ste već postali dio svijeta 3D printanja ovo je zanimljivost koja je dobrodošla za usporedbu, a ako ste entuzijast koji se još nije odlučio na kupovinu vlastitog 3D printera, saznat ćete zašto je to moguće već i danas te koju misao vodilju imati za izbor prvog 3D printera !
Creality Ender 3 V2
Predobar za propustiti !
- Jedan od omiljenih 3D printera na tržištu između korisnika svih razina znanja, od početnika do naprednih korisnika
- Definitivno odličan printer za nekoga tko tek ulazi u svijet izrade 3D modela!
Kako Vas ne bismo zamarali s previše tehničkih specifikacija u ovom tekstu, sve što morate znati je da ova poboljšana varijanta Ender 3 printera nudi solidan radni volumen, jednostavno se sklapa i koristi, a proizvodi kvalitetne izratke, a neke od sljedećih karakteristika su one koje ga izdvajaju od ostalih:
Korisničko sučelje:
Novo i poboljšano korisničko sučelje čini upravljanje ovim strojem puno pristupačnijim. 4,3 inčni ekran osjetljiv na dodir ima sve funkcije lako dostupne i intuitivno kategorizirane.
Tiši rad:
Ender 3 V2 ima izrazito tihe stepere i tihu matičnu ploču koju proizvodi sam Creality 3D proizvođač. Ovakve karakteristike mu omogućuju tihe pokrete (ispod 50 db) što čini ovaj printer idealan za rad u bilo koje doba dana.
Korisni integrirani dijelovi:
Korisni integrirani dijelovi u samom printeru čine organizaciju i upravljanje mogućnostima ovog printera bržim i jednostavnijim.
Također, ovo je jedan od najčešće modificiranih printera od treće strane (third party mod) sa raznim mogućim dodacima i poboljšanjima.
Adventurer 3
Plug and play 3D printer
Ovaj 3D printer je generalno zamišljen za početnike, ali ga to ne čini nimalo slabijim printerom!
Korisnost i funkcionalnost su na vrhuncu, pogotovo sa karakteristikama kao što su automatsko dodavanje filamenta, ugrađena kamera, automatska kalibracija i uklonjiva/podesiva radna podloga.
S ovakvim odlikama postaje idealan izbor za onoga tko traži izvanredne performanse, solidne specifikacije a relativno nisku cijenu. Karakteristike koje je potrebno istaknuti su sljedeće:
Upotrebljivost:
Jedna od glavnih točaka koja Vas može privući na ovom printeru je njegovo izrazito jednostavno korisničko sučelje. Naredbe ovog printera su jednostavne za savladati, a također promjena potrošnih dijelova je vrlo jednostavna i olakšava kontinuiranu pravilnu izradu 3D modela.
Radna podloga se lako uklanja za jednostavno uklanjanje završenih objekata, a ugrađeni ventilatori čine hlađenje istih puno bržim nego kod ostalih printera ovog ranga. Navedena jednostavnost određuje ovaj printer kao vodeću konkurenciju.
Zatvoreno kućište:
ABS je puno teži materijal za izradu 3D modela od početničke PLA plastike zbog svojih tehničkih zahtjeva (o kojima možete pročitati na našoj web stranici). Također, njegova isparavanja mogu biti neugodna. S time u vidu, zbog svoje zatvorene radne komore ovaj 3D printer može osigurati pravilnu izradu zbog lakog održavanja konstantne temperature u cijelom radnom prostoru, što je ujedno i preduvjet za pravilnost uporabe ABS materijala.
Dolazi sastavljen (Plug&Play):
Za razliku od većine printera ovog ranga Flashforge Adventurer 3 dolazi sastavljen i vrlo brzo je spreman za uporabu nakon uključivanja u struju, a također uklanja i mogućnost pojave oštećenja koje mogu nastati u slučaju nepravilnog sastavljanja
Prusa Mini
Odličan izbor za početnika 3D printanja. Sljedeće karakteristike su one koje ga izdvajaju od ostalih 3D printera ovog ranga:
Bowden sistem 3:1
Ovaj mini printer ima omjer zupčanika 3:1 što stabilizira ekstruder smanjivanjem opterećenja što osigurava besprijekoran završni sloj. Iako nema direct drive modul, proizvođač tvrdi da je i dalje jednostavno raditi 3D modele iz fleksibilnih materijala.
Magnetska podloga:
Uklonjiva magnetska podloga je odličan dodatak za 3D printanje jer čini uklanjanje izradaka jednostavnijim, odnosno za ukloniti izradak je dovoljno lagano saviti fleksibilnu magnetsku podlogu. Prusa nudi dvije varijante podloge, jedna je glatka a druga sadrži određenu teksturu na podlozi te je time čini malo hrapavijom.
Mrežna povezivost
Prusa Mini dolazi sa ethernet RJ45 ulazom, te sa mogućom opcijom nadogradnje na ESP Wi-Fi modul. Ako ga nadogradite možete bežično slati podatke na printer pa čak i preuzimati ažuriranja firmware-a.
PREDNOSTI I NEDOSTACI
Ako još uvijek čitate, pretpostavljam da Vas zanima kako izabrati između ovih tri 3D printera. Uz brojne prednosti, svaki od printera ima svoj nedostatak, a na Vama je da procijenite koji bi Vam najviše odgovarao.
Prednosti navedenih printera:
Ender 3 V2
- Ultra tiho printanje,
- Nekoliko nadogradnji naspram Ender 3 za jednostavnost upravljanja,
- Jednostavan za početnike, visoke performanse i zabava,
- Dizajn i struktura estetski su ugodni,
- Visoka preciznost printanja,
- 5 minuta za zagrijavanje,
- Metalno kućište 3D printera daje stabilnost i dugotrajnost,
- Jednostavno za sklapanje i održavanje,
- Napajanje se nalazi integrirano ispod radne podloge za razliku od Ender 3 3D printera.
Adventurer 3
- Kompatibilan s filamentima treće strane,
- Vrlo jednostavno sučelje
- Mogućnost zaustavljanja i nastavljanja printanja
- Više opcija za prijenos podataka (WiFi, USB, Ethernet, Cloud…)
- Fleksibilna, uklonjiva, podesiva i grijana podloga
- Tihi proces printanja
- Impresivna preciznost
- Premium kvaliteta izradaka
- HD kamera za praćenje procesa printanja
- Automatska klibracija podloge
Mini
- Jednostavno postavljanje i korištenje
- Premium kvaliteta
- Relativno visoka brzina printanja
- Kompaktnost
- Intuitivni LCD ekran s mogućnosti pregleda izratka
Nedostaci navedenih printera:
Ender 3 V2
- Nema automatsko niveliranje podloge (ručno nije prekomplicirano)
- Moguće je teško ukloniti veliki model nakon završenog printanja
- Samo 1 motor na Z-osi
- Nema ekran osjetljiv na dodir
- BL-Touch nije uključen (mogućnost naknadne kupovine)
- Ponekad ventilatori znaju biti bučni, moguće zbog grešaka u proizvodnji
- Funkcija nastavka printanja ponekad zakaže
Adventurer 3
- Teže namještanje većih rola filamenta (preko 0.5 kg – mogućnost izrade/printanja nosača za stavljanje većih rola)
- Niska kompatibilnost sa vrstama materijala
Mini
- Mogućnost problema kod kalibracije prvog sloja
- Traži nadgledanje ako su djeca ili ljubimci u blizini
- Relativno mali volumen izrade
- Kompliciranije održavanje od ostalih
Tehničke specifikacije
Kada čitate o svakom od ovih printera zasebno možete pronaći neke tehničke karakteristike koje svaki od njih posjeduje. Kako bi taj posao učinili lakšim, u nastavku se nalazi tablica podataka koji se mogu usporediti objektivno, te oni najbolji su posebno označeni!
Usporedba tehničkih specifikacija:
Zaključak
Upute prilikom kupovine:
Pronalaženje 3D printera za kućnu uporabu sa industrijskim karakteristikama može biti zahtjevno, pogotovo na limitiranom budžetu i za nekoga tko tek ulazi u svijet 3D printanja. Međutim, zato je naša stručnost Vama na raspolaganju za bolje razumijevanje Vaših zahtjeva i pronalazak idealnog 3D printera za Vaše potrebe!
S time u vidu, ukoliko znate što želite ovdje možete pronaći nekoliko uputa prilikom izbora 3D printera:
Jednostavnost korištenja:
- Prilikom odabira 3D printera možete vidjeti da neki imaju „jednostavnija“ korisnička sučelja i sustav unošenja naredbi. Ova karakteristika je definitivno jedna od presudnih jer izbor kompliciranog, teško upravljivog, iako potencijalno vrlo kvalitetnog printera, može dovesti da ne iskoristite sve njegove mogućnosti i značajke pa to dovodi do loše kvalitete i Vašeg nezadovoljstva.
Materijal:
- Iako većina FFF printera sasvim solidno printa jednostavne izratke od PLA plastike, nakon određenog vremena većina korisnika se odluči isprobati neki novi materijal, a sam spektar materijala koji biste htjeli koristiti ovisi o vrsti printera (otvoreni ili zatvoreni tip). Dok otvoreni printeri su većinom i jeftiniji i imaju veću podlogu za izradu 3D modela (naravno, s istim mogućnostima printanja, broja ekstrudera, načina dobave filamenta itd.), ograničeni su sa mogućnosti izrade objekata od zahtjevnijih materijala (npr. ABS). Ovo je posebno bitno ako printer namjeravate koristiti u edukacijske svrhe, jer educiranje na PLA može ostaviti onoga koji uči sa vrlo ograničenim znanjem zbog jednostavnosti izrade korištenjem PLA materijala.
Kvaliteta:
- Jedan od, a možda i najbitniji faktor prilikom izbora 3D printera je kvaliteta izrađenih 3D modela. Za kvalitetu izrade potrebno je potražiti kompatibilnost mlaznica i mogućnosti različite visine slojeva (što je sloj tanji to je u pravilu izradak kvalitetniji). Doduše, ovo ne treba slijepo pratiti jer i oni sa debljim slojevima mogu postići takvu kvalitetu koja će Vam biti dovoljno dobra, a oku gotovo nezamjetljiva prema onima s tanjim slojevima.
DODATNA RAZMATRANJA:
- Sigurnost – (Zatvoreni printer, senzori za otkrivanje grešaka itd.)
- Veličina radnog volumena
- Nastavak printanja i senzori filamenta
- Dobra korisnička podrška od proizvođača
~ 3D printeri su nekad bili skupi strojevi za koje su se rijetki odvažili uzeti, ali to se danas promijenilo. Sve više ljudi kupuje 3D printere kako bi se iz hobističkih razloga mogli njima koristiti, vježbati 3D modeliranje, ali i izrađivati vlastite predmete kako za estetsku tako i za funkcionalnu uporabu. Ako još niste među njima, razmislite postati dio tog novog svijeta gdje u udobnosti vlastitog doma možete izraditi nešto što ste sami osmislili ili nešto što ste pronašli na internetu.
Pridružite se sve većoj zajednici 3D printanja, a uz našu stručnu podršku i savjetovanje odaberite printer koji Vam najbolje odgovara, kako kvalitetom tako i cijenom.
Za sva pitanja slobodno nam se obratite, a naš kontakt možete pronaći na dnu stranice.
VESELIMO VAM SE!